Sztabki i monety bulionowe wciąż rekordowo popularne – jak inwestować?

Fizyczne złoto inwestycyjne jest znane jako bezpieczna przystań inwestorów – sposób na zabezpieczenie kapitału przed inflacją i zawirowaniami na rynkach finansowych. Co sprawia, że złoto pozwala chronić oszczędności w długim terminie i jak współcześnie inwestować w ten kruszec?

Złoto – sposób na ochronę kapitału

Złoto zyskuje na znaczeniu w czasach kryzysów. Głównie dlatego, że jego ceny charakteryzują się dużą stabilnością – zwykle nie spadają w momentach kryzysowych, a nierzadko też wtedy rosną. Dla przykładu w ostatnich latach wycena złota zanotowała rekordowe wzrosty po wybuchu globalnej pandemii COVID-19, po agresji Rosji na Ukrainę i po upadku Credit Suisse w 2023 roku.

Ceny złota rosną w długim terminie, jednak warto pamiętać, że w krótkich okresach mogą się wahać. Stąd też warto traktować inwestycję jako długoterminowe zabezpieczenie kapitału – przed działaniem inflacji i innych negatywnych czynników. Złoto można łatwo spieniężyć na przykład w sytuacji, gdy dostęp do banku zostanie zablokowany. Można je sprzedać bez straty również wtedy, gdy waluta drastycznie obniży swoją siłę nabywczą, na przykład w wyniku inflacji czy problemów gospodarczych. W przypadku złota nie można istotnie zwiększyć podaży (zasoby złota na świecie są ograniczone). Podaż pieniądza przeciwne – może być zwiększona, np. poprzez niekontrolowany dodruk, czego skutkiem jest często spadek siły nabywczej waluty.

Jak kupować złoto?

Złoto fizyczne można kupić znacznie łatwiej niż złoto papierowe i wcale nie trzeba dysponować dużym budżetem. Najmniejsze sztabki o wadze 1 grama w styczniu 2024 kupimy za około 300 zł. Ceny rosną oczywiście proporcjonalnie do ilości kupowanego złota – za sztabkę o wadze 1 kilograma trzeba zapłacić około 263 000 zł. Między tymi wartościami jest wiele wartości pośrednich – na przykład 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500 g.

Zobacz też:  Do jakiej kreacji wybrać biustonosz koronkowy bez fiszbin?

Popularne są także sztabki o wadze 1 uncji trojańskiej, czyli 31,1 g. Sztaba złota 1 oz kosztuje obecnie około 8 500 zł. W tej wadze najczęściej wybija się również monety bulionowe, które razem ze sztabkami mieszczą się w kategorii fizycznego złota inwestycyjnego. Monety są kunsztownie zdobione, często zawierają motywy nawiązujące do tradycji i kultury kraju pochodzenia. Popularne przykłady to Amerykański Bizon, Britannia, Wiedeński Filharmonik, czy Kanadyjski Liść Klonu.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Złoto ma ponadprzeciętnie wysoką wartość, dlatego ryzyko zakupu nieautentycznego produktu może być duże. Z tego powodu warto unikać miejsc, w których sprzedawcy nie można zweryfikować, np. grup w mediach społecznościowych, czy lokalnych portali aukcyjnych.

Aby kupić złoto bezpiecznie, zaleca się wybierać sprzedawców profesjonalnie zajmujących się obrotem kruszcami inwestycyjnymi. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN – dealer metali szlachetnych. Sztabki i monety kupisz zarówno w salonie sprzedaży (Warszawa, ul. św. Barbary 4), jak i przez internet, z ubezpieczoną przesyłką. Więcej informacji sprawdzisz bezpośrednio na stronie internetowej.

Dlaczego warto inwestować w złoto? Podsumowanie

Jak już powiedzieliśmy, złoto to ochrona przed różnego typu zawirowaniami na rynkach finansowych, w tym przed inflacją – ponieważ ma tendencję do zachowywania swojej siły nabywczej w dłuższej perspektywie. Kruszec jest postrzegany jako bezpieczna przystań także dlatego, że nie jest uzależnione od systemu finansowego ani też żadnej instytucji. W przypadku – na przykład – kryzysu bankowego właściciel złota wciąż może je spieniężyć – w dowolnym miejscu na świecie, a dodatkowo prawie nie ma tutaj ryzyka, że kruszec obniży swoją realną wartość (siłę nabywczą).

Złoto kupowane jest także przez osoby, które chcą zdywersyfikować portfel inwestycyjny – zwykle gdy aktywa takie jak akcje i obligacje spadają (np. właśnie w czasie kryzysu), ceny złota najczęściej rosną lub przynajmniej pozostają stabilne.

Zobacz też:  Luksus na co dzień: Przewodnik po ekskluzywnych kompletach bielizny damskiej

Treść promocyjnaZobacz także:
Photo of author

Marek

Marek to inwestor z wieloletnim doświadczeniem, który na swoim blogu dzieli się swoją wiedzą na temat inwestycji w akcje, nieruchomości, kryptowaluty i inne aktywa. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej strategii inwestycyjnej, analizy rynku i zarządzania portfelem, co przyciąga wiele osób zainteresowanych inwestowaniem.

Dodaj komentarz